Spisovatel Jan Bauer: Karel IV. by si rozuměl s dnešními politiky! Uplácel, co se dalo!

Dobře načasoval zkušený autor literatury faktu a historických románů spisovatel JAN BAUER (70) životopis o Karlu IV. s názvem Karel IV – císař a král. Nová kniha se objevila na pultech knihkupectví právě v roce 700. výročí narození tohoto dle lidí „Největšího Čecha“.

Panovníka Karla IV. znovuobjevila kmotra knihy senátorka Zuzana Baudyšová (67), která byla mezi hosty křtu v Paláci knih Luxor. „Já se přiznám, že Karlem IV. jsem se zaobírala někdy na gymnáziu a od té doby nic. Tak jsem se do toho dala. Vyhecoval mně i jeden Němec, který tvrdil, že v Praze je všechno německé, protože v té době byl Karel německý císař. Za sedm set let se nenarodil další takový Karel IV. a dneska bychom ho tak potřebovali,“ pěla chválu na krále a císaře senátorka.

To další kmotra, moderátorka Tina Pletánková (46), upozornila na sympatickou vlastnost velkého panovníka. „On byl na holky a to je sympatické. On byl potentní jak na poli politickém, tak na poli osobním.“ Zatím mlčící Jan Bauer vše uvedl na pravou míru. „Karla měla německá knížata velice ráda, možná radši než v Čechách. V Čechách byla šlechta zvyklá dělat, co chce. A on prostě věděl, jak na české pány. Byl dobrý stratég a úžasný manipulátor. A korupčník! Uplácel, co se dalo. On by si tak rozuměl s dnešními politiky. A také se mu spoustu věcí nepovedlo,“ vysvětloval spisovatel a přidal pár příkladů ze života Karla IV.

„Berete nám všechny iluze, moc se mi to nelíbí, buďme pozitivní,“ bránila naopak Zuzana Baudyšová velikána české historie. A protože Karel IV. je pro všechny srdeční záležitost, moderátor křtu Slávek Boura ukončil debatu a přípitkem všichni svorně popřáli knize spoustu spokojených čtenářů.

Foto: Herminapress

 

reklama

reklama