Sehnat hvězdy na festival není občas vůbec jednoduché! Jak to bude letos v Karlových Varech?

Příznivci filmů už pomalu odstřihávají poslední kousky metru do zahájení 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2016. Přesně 1. července se otevřou jeho brány. A bude se opět nač dívat a na co těšit.

Do lázeňského města se sjede celá plejáda známých osobností, promítnuta bude řada soutěžních i nesoutěžních filmů a jsou připraveny i doprovodné akce. „Já osobně se moc těším na Willema Dafoea, držitele dvou oscarových nominací, který bude bezesporu velkou hvězdou festivalu a při jeho zahájení převezme Křišťálový globus za mimořádný přínos světové kinematografii,“ říká JIŘÍ BARTOŠKA (69).

Jako pocta vůči tak významnému filmovému a divadelnímu herci budou uvedeny i dva filmy, v nichž ztvárnil hlavní role, snímek Abela Ferrary Pasolini a Scorseseho drama Poslední pokušení Krista. Oceněn bude i oscarový scénárista Charlie Kaufman, držitel Oscara za scénář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Cenou prezidenta MFF bude oceněna i herečka Jiřina Bohdalová. „V rámci karlovarského festivalu se uskuteční i světová premiéra filmu Anthropoid, který letošní 51. ročník zahájí. Prostě program je tradičně velice bohatý a vyjmenovat všechno a všechny účastníky, na které se osobně těším, by bylo na dlouhé povídání,“ prozradil prezident festivalu.

MFF Karlovy Vary patří k nejprestižnějším ve střední a východní Evropě, je zařazen do kategorie A spolu s festivaly např. v Cannes, Berlíně, Benátkách. „Sehnat hvězdy na festival je občas problém. Na naše pozvání ne vždy okamžitě kývnou. A není to proto, že by neměly zájem, ale hlavně z pracovních důvodů, protože náš Mezinárodní filmový festival je v červenci, což je ideální období, kdy se točí hodně filmů. Takže skloubit náš termín s jejich diářem bývá složité. A proto někdy trvá, že třeba s tou konkrétní hvězdou jednáme dva i tři roky, než to klapne. Mohu ovšem konstatovat, že v převážné většině se nám podařilo ty opravdové špičky na náš festival přivést,“ dodal Jiří Bartoška na poslední tiskové konferenci před zahájením 51. Ročníku MFF Karlovy Vary v Ballroomu hotelu Augustine.

Foto: Herminapress

reklama

reklama