Po filmu je k přečtení i kniha! Spisovatel, režisér a senátor pokřtili knihu Hovory s TGM

Hovory s TGM jsou nejen knihou Karla Čapka, která v letech 1928–1935 zachytila život a názory prvního čs. prezidenta. Dnes jsou už i celovečerním filmem, který v režii Jakuba Červenky a podle scénáře Pavla Kosatíka vznikl ke 100. výročí republiky. Kniha obsahuje scénář filmu, fotografie z jeho natáčení a úvodní text autora.

„Hovory se odehrávají v Topoľčanskách v roce 1928, krátce před 10. výročím vzniku republiky. T. G. Masaryk se setkal s Karlem Čapkem a bilancuje. Ty jeho úvahy jsou věčné, platí i pro dnešní dobu. T. G. M. mě fascinuje svým obrovským pracovním nasazením. Neznám nikoho, kdo by byl takový. Snad jen Baťa,“ uvedl mimo jiné historik a autor knih o mnoha osobnostech Pavel Kosatík.

V pražském Luxoru byl kmotrem knihy režisér stejnojmenného filmu Jakub Červenka a zatím historicky nejmladší kandidát na prezidenta republiky a čerstvě zvolený senátor Marek Hilšer, který se s Pavlem Kosatíkem poznal přes sociální síť.

„K osobě našeho prvního prezident jsem se hlouběji dostal až při mé prezidentské kandidatuře. Na jedné straně se zasadil o to, že okolní mocnosti uznaly samostatnou Československou republiku, ale zároveň byl k mladému státu velice kritický. To jsem na něm velice obdivuji,“ vyjádřil se mimo jiné Marek Hilšer.

Scénář i film jsou zasazeny do historie, ale obracejí se k současnému stavu naší demokracie. Role Masaryka se ve filmu Hovory s TGM ujal Martin Huba a Karla Čapka si zahrál Jan Budař.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

Po filmu je k přečtení i kniha! Spisovatel, režisér a senátor pokřtili knihu Hovory s TGM

reklama