David Švehlík: Příběh pilota Emila Malíka mě hodně oslovil

„Byl to vynikající pilot a v jisté chvíli, která přišla, projevil statečnost a neuvěřitelnou vyzrálost. Roli Emila Malíka jsem vzal proto, že jde o příběh velmi silný a citlivý a myslím si, že jakákoli připomínka hrdinství i dějinných okamžiků je právě v současné době správná,“ uvedl na tiskové konferenci po promítnutí filmu Balada o pilotovi David Švehlík, představitel hlavní role.

Děj se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946. Jde o výpravný příběh válečných pilotů sloužících v uniformách britského královského letectva. Pro Brity hrdinové, u nás byli po válce souzeni pro velezradu. Film podle scénáře Jiřího Stránského natočil režisér Ján Sebechlebský a Česká televize ho uvede v neděli 4. listopadu.

„Poselstvím toho příběhu je vzdát hold lidem, kteří věděli, co všechno strašného je čeká, ale stejně do toho šli,“ nechal se slyšet Jiří Stránský, autor novely, z níž čerpá scénář, která vyšla před pěti lety a v níž popsal skutečný příběh svého tchána, Karla Balíka.

„Je skvělé vědět, že v naší historii existovali lidé, kteří se nezalekli ztráty svobody a rozhodli se sloužit dobru i za cenu vlastního nebezpečí, a to v době, kdy komunistická mašinérie začala své nepohodlné odpůrce pronásledovat a likvidovat. A filmový Emil Malík byl jedním z těch, kteří se jí postavili,“ dodal k příběhu závěrem David Švehlík.

Foto: Herminapress

reklama

reklama