Martin Huba: Malinko jsem váhal, ale vnitřně byl rozhodnut

18. října, sto let od prohlášení nezávislosti Československého národa a předání tzv. Washingtonské deklarace vstoupí do kin film režiséra Jakuba Červenky a scénáristy Pavla Kosatíka Hovory s TGM. Snímek, v němž se setkávají dvě osobnosti Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Čapek, které ztvárňují Martin Huba a Jan Budař. Jak uvedl na tiskové konferenci k filmu scénárista vycházel při psaní ze stejnojmenné knihy, ale i z dosud nezveřejněných Masarykových dopisů.

„Nabídka hrát Masaryka mě nějakou dobu šrotovala hlavou. Jednak jsem si říkal, co tomu řeknou kolegové, že obsadili mě, slovenského herce do tak zajímavé a atraktivní role a pak jsem zvažoval i to, zda na to mám, nezjednoduším to, dokážu proniknout do charakteru docela složité postavy atd. atd. Víte, ale musím přiznat, že tam někde v nitru, v hloubi duše jsem ale věděl, že to dělat chci. Chci být na chvíli tím odvážným a někdy i komplikovaným člověkem. V debatách s Čapkem se totiž prolínají názory na svět, politiku, ale i osobní věci, na lásku, ženy, zrady i vítězství, a to se mi moc líbilo a proto jsem rád, že jsem tu roli mohl hrát,“ uvedl Martin Huba.

A jak se s rolí Karla Čapka sžil Jan Budař? „Bojoval jsem o to, aby Čapek na plátně byl tím, čím ve skutečnosti. Snažil jsem se mu neudělat ostudu. Četl jsem jeho knihy a řadu článků, které byly napsány o něm. Čerpal jsem z mnoha zdrojů. Dokonce jsem chodil i do míst, kam kdysi on chodíval a hodně si s ním povídal. Takže, jaký jsem Karel Čapek a jaký je i TGM se přijďte sami podívat,“ nechal se slyšet Budař.

Film vznikl k 100. Výročí vzniku Československa, natáčelo se na přelomu dubna a května letošního roku v autentickém prostředí Topolčanského zámku, kde oba velikáni své debaty kdysi vedli.

Foto: Herminapress

reklama

reklama