Krokodýli z Protivína mají Prima jména

Osobnosti známé z obrazovek televize Prima pokřtily čtyři druhy krokodýlů – jaká jména dostali krokodýl štítnatý a filipínský, kajman klínohlavý a trpasličí, z nichž dva uvedené druhy jsou kriticky ohrožené? Prima ZOOM je mediálním partnerem protivínské zoologické zahrady a slavnostního křtu krokodýlích přírůstků se účastní již šestým rokem.

Herečka Vanda Chaloupková alias doktorka Veronika Jánská známá ze seriálu Modrý kód přijela i se svou neteří a společně vybraly jméno Mráček. Moderátorka nedělní Partie Terezie Tománková zvolila jméno Tony, které chtěla dát původně kdysi své dceři. Moderátorka Prima COOL Sonia Edde dala svému kmotřenci jméno Kuky. Herečka Petra Mošovská se inspirovala svým příjmením a „její“ krokodýl má jméno Mošna. Zpěvák Josef Vágner pojmenoval největšího z křtěných kousků, je to Oscar. Redaktor Jiří Bydžovský vybral mezinárodní pojmenování Mateo. Další jejich kolegové z TV Prima pojmenovali nejmenší kajmany jako Standu a Barona. Kmotři kromě výběru jmen krokodýlů předali dárky dětem ze základní školy a rozdali také desítky podpisů. Všichni společně se pak zúčastnili krmení Golema – největšího krokodýla v Evropě – a prohlédli si unikátní krokodýly-albíny.

Protivínská ZOO tímto křtem odstartovala projekt Gavialis na podporu tří druhů dlouholebých krokodýlů, v jejichž chovu má mnohaleté zkušenosti. Nejvýznamnějším z nich je gaviál indický. Ke gaviálům se řadí také gaviál sundský. Oba tyto druhy pocházejí z Asie. V Africe je nejvíce podoben gaviálům krokodýl štítnatý, zvaný též „africký gaviál“. „Africký gaviál“ a indický gaviál patří mezi kriticky ohrožené druhy, gaviál sundský má stupeň ohrožení podle specifikace IUCN – nejistý. Jejich stavy v západní Africe totiž rychle a nekontrolovatelně klesají.

Krokodýlí ZOO Protivín, jejímž hlavním posláním je záchrana ohrožených druhů, jako jediná v Evropě odchovala gaviály indické. Výměnou za odchovaná mláďata tato ZOO získala mimo jiné i dva mladé samce „afrického gaviála“ od rodičů dovezených do Francie přímo z Afriky. Se dvěma samicemi pocházejícími z Emmen ZOO tak vznikla v Protivíně unikátní chovná skupina z nepříbuzných jedinců. Odchovy lze však očekávat až za více než deset let, dokud samci nedospějí. Skupina těchto zvířat je velmi významná, neboť v posledních letech dochází v západní Africe k rozsáhlé devastaci jejich biotopu, a druh je tak na pokraji vyhubení.

Krokodýlí ZOO Protivín hodlá záchranu všech tří druhů gaviálů podpořit chovem v zajetí a zároveň propagací ochrany biotopů. Ta je nutná i u gaviála sundského, neboť v jihovýchodní Asii jej nejvíce ohrožuje rozvoj pěstování palmy olejné. Krokodýlí ZOO Protivín bude podporovat projekty v přírodě, na jejich původním místě (in situ) tím, že část tržeb ze vstupného věnuje na ochranu biotopů, a zároveň zavádí prodej upomínkových předmětů s označením Gavialis. Výtěžek prodeje bude určen na podporu projektů in situ.

Reportáž ze křtu můžete vidět v dnešních Odpoledních zprávách v 16.35 na Primě.

 

Komentáře

komentárů