Dáša Zázvůrková: Život přeci není jen samý úsměv!

Nezkazí žádnou legraci, dokáže svými písničkami pohladit, občas trošku i rozesmutnit, ale zvládne i to, aby vám běhal pořádný mráz po zádech. A posledně jmenovávanou možnost do puntíku naplňuje její právě se rodící klip k písničce Kloboučky pampelišek, který bude mít premiéru 13. června. Zpěvačka Dáša Zázvůrková prostě nenechá lidi v klidu.

Ne, není to horror, i když se točí třeba na hřbitově v Milovicích, či v romantických malostranských uličkách, ale pecka, po jejímž poslechu a zhlédnutí se možná i nemyslící zamyslí. Život, jak zpěvačka tvrdí, není přeci jen samý úsměv.

„Chci, nebo vlastně my všichni, co na klipu děláme, jím chceme vzdát hold parašutistům a lidem kolem nich, kteří jim v době po atentátu na Heydricha v roce 1942 pomáhali. Hrdinům se jménem i těm bezejmenným, kteří zaplatili za odvahu a vlastenectví životem. Já jsem byla a jsem pyšná Češka, a to dnes, bohužel, mnohdy u mladých i těch starších lidí, postrádám. Takovou tu hrdost na národ, z kterého jsme vzešli a který mnoho dokázal. O tomhle tématu jsem přemýšlela hodně dlouho, než došlo k realizaci. Napsala jsem si k písničce text i hudbu a jsem ráda, že vzniká jako připomenutí těžké doby právě v roce, kdy uplyne 75 let od atentátu,“ prozradila ve chvilce volna při natáčení klipu Dáša Zázvůrková.

Kromě skvělé muziky a chytlavého textu jde, jak zpěvačka říká, o malý velkofilm. Je v něm vše, čím lidé tehdy trpěli. A nejde jen o černobílý popis událostí. Ten zmiňovaným mráz z filmu opravdu čiší, když třeba maminka mává na rozloučenou dědečkovi a své malé dceři, kteří odcházejí na transport do koncentračního tábora, nebo když manželka brání svého muže, jehož odvádí gestapo.

„Hraji v klipu právě toho dědečka, a ač záběr není dlouhý, dlouho se s ním tady někde v sobě rvu. Držím ve své ruce tu malou dětskou dlaň a odcházíme vlastně tam, odkud se jen málokdo vrátil. Víte, hrál jsem podobné role často a nikdy mi nešlo lehce odejít z placu a zapomenout, že to byla jen role. Klobouk dolů před tímhle připomenutím. Lidé v dnešní době houfně zapomínají. V momentě, kdy člověk ztrácí paměť, nebo to zlé vytěsňuje, tak ztrácí svědomí. A ztrácí tím i podstatný kus lidskosti. Proto je třeba připomínat a proto jsem rád kývnul na účinkování v tomhle velice zdařilém klipu,“ nechal se slyšet Stanislav Zindulka, kromě kterého v něm vystupují mj. Miriam Chytilová, Linda Bláhová-Lahnerová, Jitka Sedláčková, Libor Hruška a řada dalších.

Foto: Herminapress

reklama

reklama