Jaká vína ke grilovanému hovězímu?

Grilovací sezóna nám stále pokračuje, blíží se konce prázdnin, ale ne konec grilování. Všem nadšencům grilování tentokrát představíme tipy na hovězí maso. A k tomu, samozřejmě jak jinak doplníme i vinné párování.

Hovězí maso na grilování by v první řadě mělo být dostatečně vyzrálé. V dnešní době už není problém najít kvalitního řezníka, který Vám prodá maso určené ke grilování, ať již se jedná a maso české nebo zahraniční. Záleží, komu co chutná a samozřejmě část hraje i roli i cena.

Flank steak

Flank steak neboli hovězí pupek je ideální pro grilování. Cenově je velmi příznivý a chutný. Příprava flanku není nijak náročná. Maso osolíme a opepříme – ideálně čerstvě namletým pepřem potřeme olivovým olejem a položíme na něj kousky rozmarýnu a plátky česneku. Necháme steak trošičku „ovonět“ a pak dáme na rozpálený gril.  Maso nesmí být přesušené. Po sundání z grilu nechte steak asi tak 5-10 minut odpočinout. Poté podávejte ideálně s rukolovým salátkem s rajčátky a troškou strouhaného parmazánu. Jako víno doporučujeme Saperavi Cabernet. Tóny lesních plodů, ale hlavně pepře a koření skvěle podkreslí aromatické maso, což flank steak bez diskuze je. Kouřové tóny z grilu se navíc v puse krásně snoubí s výraznou tříslovinou.

Rib Eye Steak

Hovězí steak z vysokého roštěnce. Opět i zde by maso mělo být vyzrálé. Rib Eye steak je ideální pro ty, kteří mají rádi u steaků tukové mramorování. Jedná se po hovězí svíčkové o nejjemnější steak. Svůj název dostal podle tukového oka, které má uprostřed. I zde je příprava steaku jednoduchá. Steak opepříme a osolíme. Kdo má rád trošku ostřejší maso, může přidat chilli, ale jen trošku, ať může vyniknout chuť masa. Poté opět maso potřeme olivovým olejem a přidáme trošku tymiánu. Maso můžeme nechat 2 hodiny lehce odpočívat. Steaky budou krásně voňavé. A pak hurá na rozpálený gril. I zde platí, že steak musí mít křupavou kůrčičku a uvnitř šťavnatý. U Rib Eye Steaku doporučujeme udělat uvnitř medium – do růžova. K takto připravenému steaku se výborně hodí Mukuzani s tóny pepře a výraznou tříslovinou. Pro milovníky sladších vín bychom doporučili polosuché Marauli, které takto luxusní maso posune ještě o stupínek výše.

Hovězí burger

Mleté hovězí je u nás při grilování stále populárnější. Kupte u řezníka kvalitní hovězí mleté maso. Nechte si ho umlít přímo před vámi. Maso by mělo obsahovat trošku tuku, ať jsou burgery šťavnaté. Dobrý řezník Vám jistě poradí, které maso se hodí na burgery.

Mleté maso dejte do mísy, patřičně osolte a opepřete. Přidejte oregano, trošku uzené papriky a trošku nějaké dobré barbecue omáčky. Pořádně promíchejte. Mistři burgerů přidávají do masa ještě trošku namletých kachních jater. Ale pozor, jen trošku, ať směs pak není moc řídká. Poté dejte alespoň přes noc maso do lednice, ať se všechny chutě a vůně dobře promísí.

Druhý den, udělejte burgery, potřete lehounce olivovým olejem a můžete grilovat. K burgerům doporučujeme Duruji s tóny borůvek, švestek a středně intenzivní tříslovinou anebo polosuché Gagelani s tóny třešní a jeřabin.

Hovězí svíčková

Nejdražší a nejjemnější maso. Můžete mít z českého chovu, ale i z Argentiny nebo Uruguaye. Případně, přímo z U.S.A.  Pozor maso se výrazně chuťově liší.

Dobře vyzrálou hovězí svíčkovou není třeba vůbec marinovat. Stačí osolit, opepřit – ideálně barevným pepřem, potřít trochou olivového oleje a můžeme grilovat. Ze stejného barevného pepře pak můžete udělat skvělou omáčku ke steaku. Vezmete pánev, Rozpustíte kousek másla, přidáte 30% smetanu, natlučený nebo namletý čerstvý pepř a trošku demi glace. Jakmile se vše trošku provaří a zhoustne, omáčka je hotová. Pak jen případně dochutit pepřem či solí.

K bifteku s pepřovou omáčkou doporučujeme tyto vína:

Saperavi Kvevri, protože takové maso si zaslouží jen to nejlepší víno. Skvěle vyvážené červené se sametovou tříslovinou a tóny švestkových povidel.

Stejně tak Kharis Siskhla, suché nefiltrované červené bude více než důstojným partnerem pro skvělou svíčkovou. 

reklama

reklama