Herečka Eva Josefíková hraje babičku pravnučce Aloise Rašína

Česká televize slaví výročí 100 let založení Československé republiky desítkami tematických pořadů. V průběhu října a listopadu nabídne ve vysílání premiéry výpravných historických filmů, dokumentů, zpravodajské speciálky, tematické pořady pro děti, divadelní hru i koncerty.

„Česká televize reaguje na aktuální dění a proto se na stoleté a osmičková výročí pečlivě připravila. Začali jsme na tom pracovat už před dvěma roky a musím přiznat, že aktuálně už se připravujeme na příští rok, kdy uběhne třicet let od sametové revoluce,“ uvedl ředitel ČT Petr Dvořák na tiskové konferenci věnované pořadům k výročí vzniku republiky.

Diváci se mohou těšit na dvoudílný film Rašín o Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi, kteří neprávem zůstali ve stínu Masaryka a Beneše. Ve filmu režiséra Jiřího Svobody se v hlavních rolích objeví Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil. Souběžně s filmem Rašín natočil Jiří Svoboda také dokudrama Rodina Aloise Rašína. Podklady čerpal rodinného archivu, který mu poskytla Rašínova pravnučka.

„Film Rašín a dokument Rodina Aloise Rašína pro mne moc znamená. Uzavírá se pomyslný kruh, který ukazuje osobnosti a charakter mých předků. Pradědečka Aloise Rašína znám pouze z fotografií a tak jsem si musela na Ondřeje Vetchého, který ho ztvárňuje, zvyknout,“ uvedla na Rašínova pravnučka Karolina Breitenmoser-Stransky. Babičku paní Karoliny hraje v doudílném dokumentu herečka Eva Josefáková.

A další dokumenty na sebe nenechají čekat. Za dokumenty Dva muži v roce jedna a Legie 100 stojí režisér Jakub Tabery, Josef Císařovský zase natočil dokument Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové. Následují pořady: Jak se boří monarchie, Narozena 1918, Moje století.

Aférám, které hýbaly médii a společností první republiky, se věnuje dokumentární seriál Průšvihy první republiky. “Nejvíce mne zaujaly ty případy, které ukazují, že i tehdy to vlastně bylo dost stejné jako dnes,“ říká průvodce pořadem, herec Martin Myšička. Koncerty, baletem a divadlem se k oslavám připojila také kulturní stanice ČT art a dětský kanál ČT:D.

Foto Herminapress

reklama

reklama