Hanka Kynychová stála před Sophiinou volbou: Jsem ráda, že k ní nedošlo

Na to, jak před deseti lety piplala svoje předčasně narozená dvojčátka, zavzpomínala cvičitelka Hanka Kynychová, na setkání organizace Nedoklubko u příležitosti Světového dne nedonošených dětí. Jak se cítí maminka, která ví, že se její děti narodí předčasně?

„Tenkrát jsem byla ráda, že už končí všechny monitory a vyšetření. Nejhorší byly takové zprávy, ať dám jednu pryč, protože má poškozené srdíčko. Těch informací bylo tenkrát tolik, až jsem z toho byla občas nervózní. Nebylo to jednoduché. Ale díky péči doktorky Ivany Kučerové a podolských lékařů jsem věděla, že bude všechno v pořádku, a když jsem šla na sál, vůbec jsem nepřemýšlela, že některá z holčiček bude mít nějaký zdravotní problém,“ vyjádřila svoje pocity Hanka, maminka holčiček, které se narodily v 31. týdnu a měly 1,10kg a 1,68kg. Potom jí s holčičkami čekaly už jen pěkné zážitky. „Když potom stál pan docent Straňák, mimochodem krásný chlap, u našich inkubátorů, byly jsme nejšťastnější maminky pod sluncem. Nezapomenutelný zážitek byl, když jsem pak měla holky na prsou a „klokánkovala“. Byly na hadičkách, pořád sebou mlely, všechna zařízení pípala a blikala, ale bylo vidět, že holky moje tělo vnímají a uklidňují se,“ usmívala se Hanka a dodala, že práce Nedoklubka má ohromný smysl. Maminky jsou připravené na příchod nedonošeného miminka a nemusí se tolik bát.

Pěvkyně Andrea Kalivodová porodila své děti v termínu, ale činnost Nedokluba vždycky ráda podpoří. „Ne každá maminka má to štěstí a porodí bez problémů. Když ta maličká miminka vidím, je to dojemné a je mi i trošku smutno a jsme ráda, že mám krásné, zdravé děti. Adrianek měl už páté narozeniny. Táta nazdobil byt, připravili jsme dobré jídlo a sezvali kamarády ze školky a od sousedů. Musela jsem dárkem obdarovat i brášku Bastíčka, aby mu to nebylo líto,“ usmívala se Andrea Kalivodová, která má nyní napilno. S Marianem Vojtkem chystá dva vánoční koncerty v Lucerně. „Budeme zpívat líbivé skladby, exkluzivní a krásné melodie. Těšíme se na Lucernu a s pokorou doufáme, že se nám to povede a Lucernu dvakrát vyprodáme.“

Výrobce dětských plenek Pampers představil miniaturní plenky pro nedonošená miminka a ředitelka Nedoklubka Lucie Záčková zase uvedla v život nový projekt Čepička na doma, s kterým jí pomohly známé osobnosti Leona Machálková, Jana Bernášková, Lucie Křížková a Marek Dědík.

reklama

reklama